N A D S T O L N J A K

[slika]

Otkako mi nema muža, ništa mi se neda. Ni heklati. Ni vesti. Baš ni pisati.

- Ma moraš ! To će te podići. Zaokupiti. Odagnati tugu. Možda čak i razveseliti, reče moja susjeda. Znaš da smo ručni rad oduvijek obje voljele.

– Velim ti da mi se neda.

– A ja ti velim da moraš !

- Ma,...pusti me ! Nemam ni konca. Ni volje.

- Dobro. Neka ti bude. Ali samo za ovaj put. Naheklat ću ti ja jedan nadstoljnjak. Samo reci koju ćeš boju.

- Ma svejedno mi je !

– Ne smije ti biti ! Moraš ti izabrati boju. Ja tebe želim razveseliti. Ako bar boju izabereš, više ćeš mu se radovati.

Uostalom, rekla sam ti da ga radim zbog tebe, a ne zbog sebe.

Reci boju i reci za kud ti je, pa ćeš ga iščekivati. I malo na svoju tugu zaboraviti.

A ja ću žuriti da ti ga do Uskrsa napravim, završi oštro moja Susjeda.

-Dobro 'ajd! Uzmi žućkasti. Pa ću ga u kuhinju za ovaj okrugli stol.

Možda će me stvarno razveseliti novi nadstolnjak u kuhinji ?!, ponadam se sama za sebe i konačno napravim izbor.

Dakle žućkasti !

– Tako treba!, zadovoljno će moja Susjeda. Izvući ću ja tebe iz te tvoje tuge ili se ja ne zvala tvoja Susjeda!

Dakle, žućkasti, ponovimo obje u isti glas i pri tome se zavjerenički nasmijemo.

-Dakle žućkasti, ponovi Susjeda. (Pomalo slavodobitno, ali i sretno zbog moga smijeha.)

- Žućkasti ! , ponovim i ja uz još jedan osmjeh.

Nastalo u meni neko lijepo i veselo iščekivanje. Stvarno mi ovaj krem već dojadio. Nisam to ni primijetila prije.

Baš će mi lijepo pasati, razmišljala sam kasnije.

U kuhinji su mi žućkaste zavjese, krem kut za sjedenje, tamnosmeđe pločice i sad kad dođe još taj žućkasti nadstolnjak, bit će to stvarno lijepo i svježe, mislila sam još dugo nakon što je Susjeda otišla.

&

Danas došla Susjeda. I nadstolnjak.

Divan. Po mjeri. Kako smo se dogovorile. Za moj okrugli kuhinjski stol.

Prije Uskrsa. Kako je i rekla.

Naheklala ga uredno i preuredno.

Odavno ja znam da iza njene heklarice ne treba ni štirke, ni pegle.

&

Ali je ljubičasti !

&

- Ma znaš, reče Susjeda.

Bilo i žućkastog konca! Al',...kad sam vidjela ovaj ljubičasti .....!!!!!

Pa vidiš i sama koliko je ljepši od žućkastog, reče moja Susjeda.

-Pa vidim, kažem bezvoljno ja.