Moja Najstarija Lutka
Ovo je moja najstarija lutka. Vezla sam je 1997. godine, kad sam prvi puta postala nezaposlena.
I, dok su drugi jutrom žurili na posao, ja sam uvlačila konac u iglu, pomicala špenadlu po šemi i pitala se u čemu sam pogriješila. Mustra je, kako vidite, bila i široka i zahtjevna, pa sam imala vremena uredno posortirati sve svoje poslovno loše poteze i odluke.
-Neka joj, govorili su moji sumještani!
Isti oni koji su navraćali u moju radnju posuditi kišobran; pitati me kad ću kući, pa da se i oni povezu. Isti oni koji su dolazili moliti da im nazovem telefonom djecu po cijelom svijetu, jer oni još tih poratnih godina nisu imali telefon; isti oni koji su dolazili posuditi, najprije sitnog, a kasnije i sve češće i krupnijeg novca. Tako su govorili i svi oni kojima sam bila jamac za kredit. Ili im posuđivala auto jer svoga nisu imali.
- Kad bi mi pričuvala ove patkice da ne nosim tu kutiju po cijelom gradu?! Pište a, da oprostiš....i smrde. ( Pa nek smrde meni i onima koji dolaze u moju radnju ? )
Pričuvala sam.
- Kad bi mi dovezla dvije vreće umjetnog gnojiva kad ideš s posla ? Al', nemam ti sad dati novaca do plaće.
Dovezla sam. I platila sam.
- Kad bi mi............, kad bi mu..........'ajde molim te, platit ćemo čim budemo imali.
Eto, svu sam tu gorčinu uvezla u ovu nošnjicu moje najstarije lutke.
No, srećom, kako je bljedjela nošnja, bljedjela je i moja gorčina. Možda još brže.
I dok ja kročim svojom životnom stazom, tko zna koliko je onih kojima nagazim srce. Pa možda vezu neku borduru da zaborave što sam im napravila.
Dragi Bog nam dade kajanje i oprost. A onima koji u životu ne uspiju naći ni jedno ni drugo, njima dade zaborav. Pa s vremenom izblijede i boli i tuge, kao crveni konac na haljinici moje najtarije lutke.
![[slika]](https://rgtkctugihqclorimoih.supabase.co/storage/v1/object/public/blog-images/blog/de003989-3cf7-48a2-a998-2edcdc33928b.jpg)