Čokoladni Keksi

[slika]

Baš nekako iza rata, udružilo se par ovdašnjih žena u udrugu. Mislile smo tako pomoći i sebi i drugima. I bilo tako! Bar se nama tako činilo. Najprije smo šile, plele, vezle i heklale. Dok mi tako vezle i heklale, naši muževi uz nas kartali, pa to nabrzo postala prava i vesela sijela. Svi bili sretni i presretni što rat prošao, a glava na ramenu. I,... uvijek našli bar kakvog kiseliša od vina, pa se to skuhalo makar za miris i od običaja.

&

Onda naumismo organizirati zabavu. Pa sve onako kako se to uglavnom radi. Najprije ponapravili svega i svačega (tabletića, kapa, šalova, papirnatog cvijeća, kecelja, vrećica......netko nešto), pa to onda nekako prodali, još malo ponastrugali svatko kod svoje kuće, pa platili Kiću i Slavonske lole. Nek se ljudi razgale i razvesele uz Kićine bećarce. Zaslužili su malo veselja nakon svih ratnih stradanja. A, bome, i nama će goditi.

„ I domaći kolači“, pisalo je na plakatima za našu zabavu. “Besplatno“.

&

U jeku priprema (,a nitko se od nas nije štedio), razboli se naša Anđelka. Teško i opasno. Odmah je odvezli u zagrebačku bolnicu. Sa nama ostao njen Marijan: tužan, pretužan, uplašen, zbunjen i očajan. Radio je više od svih nas, samo se bojeći trenutka kada se ipak mora ići kući. A kod kuće nikoga. Anđelka bila prekrasna žena. Iza njenog heklanja skoro i nije trebalo štirkanja. A kakve je kolače tek pekla! To ti nisi znao jesu li ukusniji, ili su ljepši, ili je ljepša glazura, ili je najljepše kako su izrezani.

&

Anđelkin Marijan nije znao peći kolače. - Ma ni ne treba, govorile smo mu mi. Napeći ćemo mi i za nju i za sebe. - Ali uzmite, molim vas!, govorio je tužno pružajući nam na sam dan zabave četiri kutije čokoladnih napolitanki. Onih skupih. Sa dva reda. Neka i od nas dvoje nešto bude. Tako je rekla i Anđelka. I uzeli smo Kako i ne bismo. Od naše Anđelke. I njenog Marijana. Koji je bio s nama i uz nas ne znajući što će i kuda će kada ova zabava prođe.

Uzeli smo jer,....... često je “uzeti“ dobročinstvo; znak prihvaćanja onoga tko daje (iako to malo tko razumije). Ljudi uglavnom misle da su dobri i veliki kada daju. A,.... lako je dati. To svi mogu. I svi znaju. I svi vole. Ali, ako si Čovjek, prigni se, uzmi, razveseli sad ti onoga tko daje. Dakle, uzeli smo te napolitanke. Kako ne bi? Od naše Anđelke.

&

Na svaku tacu sa našim kolačima (domaćim, kako je i najavljeno na plakatima. I besplatnim.), složili smo i pokoju Anđelkinu napolitanku. Jer je ona naša. Iako teško bolesna. Ne bismo je izdali i iznevjerili ni da propadne cijela zabava.

&

A propala je. - Rekle da će biti domaći kolači. A na tanjure slagale čokoladne napolitanke. Sramota! Govorilo se još dugo iza naše zabave.

&

Slabo je tko spomenuo Kiću. Još manje Slavonske lole. Baš nitko prave domaće kolače. A pekle smo ih cijeli tjedan. K'o za velike svatove. Onako,.... od ponedjeljka krenuli sa suhima. U utorak smo pekle kore za sve ovozemaljske pite. U srijedu pekli rolate i druge lijevane (kolače). U četvrtak i petak sve to filovale i rezale. Sve to da se ljudska srca razvesele uz svirku i oslade uz kolače. Ai' ljudi te večeri na zabavu ne ponesoše svoja srca.