Sretan Vam Božić Ljudi Dragi
– Kakve sam sreće, da se za zelen bor uhvatim, I on bi se od mene osušio!, reče mi Jedan dok sam prolazila svojim životom.
- Nemoj tako!, odgovorim ja. Svima je teško.
– Ma šta ti znaš kako je kad ti struju isključe ???!!!!, odgovori on bijesno I prođe.
Nisam mu stigla reći da znam. Da su i mene isključili. Još puno, puno, puno prije nego njega.
Pa su me poslije i uključili.
(Platilo se nekako.)
Vidim danas, svijetli mu iz svih soba.
I vanjsko. Badnjak je. I toplo mi oko srca. I drago mi zbog njega. I njegovih.
(Platilo se nekako).
-Svatko nosi svoj križ!, tješila sam pretužnu ženu dok smo zajedno sjedile pred vratima liječničke ordinacije.
- Lako je nositi križ! Al’ ja moram cijelo raspelo!, odgovori ona uz težak i pretežak uzdah.
Još lako za mene, nastavi tužno. Al’ meni bolestan muž.
Taman je tada i prozvaše, pa joj ne stigoh reći da je i meni muž bolestan.
Isti onaj kojeg volim više od sebe. I to od svoje šesnaeste.
Pa eto, hvala dragom Bogu, svakog dana to ide na bolje.
Dragi Bože, daj zdravlja i njenom mužu.
I svim muževima ovog svijeta.
I svim ljudima ovog svijeta.
Ovo je moj ovogodišnji “adventski vijenac”.
Prve adventske nedjelje sam bila sama.
Mislila sam te nedjelje da bi se i od mene zelen bor osušio. Pa sam uzela ovu čašu i u njoj zapalila jednu svijeću. Samu k’o prst. K’o ja.
I druge sam adventske nedjelje bila sama k’o prst. Pa sam onoj prvoj adventskoj svijeći samo dodala drugu. I gledala kako ljudi oko mene nose svoj križ. A na mojim leđima, što reče ona žena u bolnici, cijelo raspelo.
I treće sam adventske nedjelje bila sama.
- Ma šta ću?! I za koga ću slagati adventski vijenac?!
Pa sam u čašu dodala i treću svijeću.
A četvrte nedjelje došli moji, pa veselju nije bilo kraja.
Onda od kuhanja i pečenja više nisam stigla praviti lijepi vijenac.
Pa sam u istu čašu dodala i četvrtu svijeću.
Ne tugujte, ljudi dragi, ako na kući imate hipoteku, a u kući nemate struje.
Događa se i drugima.
Danas skoro svima.
Ne tugujte, ljudi dragi, ako od plaće nemate za bor.
Mnogi nemaju ni plaću.
Gladni ipak nismo.
A Božić ipak dođe!
Svakom čovjeku.
I kod koga je upaljeno vanjsko svjetlo, i kod koga nije.
Božić će doći i onima koji nisu imali volje praviti adventski vijenac. Ili nisu imali od čega. I onima koji nisu imali novaca kupiti gotovi.
Božić ide i meni koja sam u običnu čašu stavila samo četiri obične svijeće. Tri tužne. I jednu sretnu. A sve četiri lanjske.
Božić će doći i onima koji nemaju čak ni to.
Božić će nam doći svima.
A kad Božić večeras dođe, neka nam svima da puno zdravlja. I sloge.
Da budemo jedni drugima dobri ljudi.