Zima K O Pas A Plaće Još Nema

[slika]

Zima k'o pas. Kažu, bit će još veća. Plaće još nema. Kažu, i ako dođe, bit će manja.

Ruke mi ispucale do krvi. Tako mi ispucale i lani. I preklani. Ispucaju od hladnoće. I meni i mojoj kćeri.

Preklani sam mazala sa neutrogenom (Norveška krema; iz Tv reklame). Lani mazala kremama raznih robnih marki. Nisu pomagale, al' nisu ni odmagale. Ove godine nema ni takvih.

&

Onda prošli vikend iz Zagreba došla Mala Ladica. Odmah joj pogledam ruke.

– Dobre su ti, zaključim zadovoljno. Je l' mažeš neutrogenom?, upitam dalje.

– Ma da! Pa znaš da nas dvije bez nje ne možemo preživjeti zimu. A ni bez rukavica ne izlazim.

Ali, što je sa tvojima? Pa ispucale su ti kao nikad. Je l' ti ne mažeš neutrogenom?

– Ma mažem; kako ne bih mazala?!, slažem spremno. Samo znaš mene; po svašta istrčim van bez rukavica.

[slika]

Nisam joj htjela reći da je meni ove zime preskupo dati 40,00 kn za samo 50 mililitara te kreme. Ni da su mi najvažnije njene ruke. I njen spokoj kad si kakvim šopingom uljepša svoje studentske dane.

A za moje ruke je lako. Pa neće mi otpasti ako su popucale. Kad zatopli, i to će proći.

&

Vikend prošao prebrzo. Nismo se pravo ni napričali. Ponedjeljkom ujutro Mala se Ladica vraća u svoj studentski život. Tako joj volim „šušnuti nešto pride. Ukrasti“ nešto od nas, da joj uštedim koju kunu od onoga što dobije pod redovno.

Najbolje kavu: lako se odnese, puno košta, pa je i ušteda velika.

Otvorim “viseću“, al' kave nema. Samo ovo u kutiji. Nit' joj to mogu dati, nit' bi ona to uzela.

Pitanje da l' će te plaće i biti po ovoj zimurini.

Otvorim frižider. Možda koju konzervu? Al' konzervi nema. U frižideru „držimo“ samo svjetlo.

Prokleta zima. I sve ovo uz nju.

Otvorim novčanik. Dvije papirnate (novčanice) po 10,00 kn i još toliko u kovanicama. Ne prekrupnim. Ukupno 40,00 kn. Za četiri studentska ručka.

Stavim to u prozirnu najlon vrećicu i spustim joj u ugao torbe. Da ne vidi dok je tu. Jer,....ne bi htjela uzeti. Po iznosu i kovanicama odmah bi znala da mi je to bilo zadnje u nočaniku. I jedino.

&

Otišla je i javila da je sretno stigla i neka se za nju ništa ne brinemo. Sutradan sam u svojoj torbi pronašla neutrogenu. Stavila ju je ispod sklopivog kišobrana. Da ne vidim odmah. Jer,...znala je da je ne bih uzela. I da su mi njene ruke tisuću puta važnije od mojih. I da je zima k'o pas. I da plaće još nema.

Dobro da sam joj „nastrugala“ makar onih 40,00 kn. Da sebi kupi novu (kremu).

&

Dobrota nikad, baš nikad ne cvate samo jednim cvijetom. Čim procvate davanje, već propupa uzvraćanje.