Gaf Je Gaf Uvijek I Svačiji
Prevole ljudi biti masa. Tako im je nekako najsigurnije. Niti ih se pravo čuje, niti ih se pravo vidi. A tu su; lelujaju sigurno jedni među drugima k'o žitno klasje na vjetru. Kud okrene prvi, a oni svi za njim. Istina, nitko posebno zaslužan, al' bome ni kriv.
Bilo tako i na ovim zadnjim izborima.
Bandić samo pao u snijegu. Ništa posebno i ništa neviđeno. No, ispade, ako ne padneš u snijeg, niki si čovjek. Da je postao predsjednik, masa bi željno čekala svaku zimu da može padati u snijegu kao njen predsjednik. No nije, pa nećemo morati padati.
Imao je i Josipović svojih gafova. Od svih stilskih figura koje je upotrebljavao pomno pazeći na svaku izgovorenu riječ, ispade nespretna ona kako će se ako on pobijedi na izborima cijela Hrvatska zacrvenjeti. Vidio to i sam. Vidio mu to i stožer. Prokomentirao i Bago. Ha, što sad ?! Netko nekud padne. Šutilo se o tome. I on. I njegov stožer. Kad je baš netko zapinjao, a bilo ih je, pravdali se da predsjednički kandidat baš nije tako mislio, da je to izvučeno iz konteksta, da ovo, da ono, pa brže pod tepih.
No, kad objaviše rezultate, odigoše tepih, pa odjednom, cijeli stožer u crvenom. Bilo tu crvenih šalova, crvenih, čak satenskih haljina, crvenih majica, crvenih kravata. „Baš za inat“, rekoše.
Gaf prestao biti gaf?
I Bago odnekud namače baš crvenu kravatu i na ekranu iza sebe preboja državu baš crvenom bojom. Baš za inat? Ili izvuče ispod tepiha? Ili je gaf prestao biti gaf? Ili se najavljuje vrijeme u kojem će se pljeskati greškama? Baš za inat? Ili će se jednima nešto računati za gaf, a drugima za cool?
U našem selu prije rata živio i jedan Boško. Siromak. Ni prave kuće, kamoli imanja. Ni familije, ni adrese; ni kućnog broja. Zvali ga Boško s brda.
Bio u selu i jedan Andrija. Sin bogatuna. Gazdinstvo uz samu cestu. Zgradurine, strojevi; velike sjetve i još bolje žetve.
Obojica zalazila u istu birtiju. Pili tamo do fajronta i jedan i drugi, a poslije do jutra tražili svak svoju kuću.
Sutradan bi selo pričalo o njima: i u trgovini; i kod mlijeka; i u toj istoj birtiji.
-Boško s brada se opet noćas napio k'o svinja.
-Bio i Andrija. U što bio vesel i raspoložen.
U čemu je novina vremena koje dolazi?