31.05.2010.
Sok od bazginog cvijeta na poseban način
Moja žena kaže da sam ja najpametniji i da ja sve najbolje znam. A ja onda k`o mali, radim svašta, što priliči jednom muškarcu i što baš ne priliči, a ona mene onda hvali da nije za durat. Tako sam čitao njene recepte za sok od bazge pa kako bi se dokazao i nahranio svoju taštinu, odlučim ja napraviti ovogodišnji sok od bazge. Naravno, za cilj sam si postavio napraviti bolji sok nego što ga je ona ikad napravila i to od početka pa do kraja, sve sam.
Recepte koje sam pročitao poslužili su mi samo kao orjentir, a stvarno sam radio po svom originalnom receptu. Koji god sam recept čitao u svakom je količina bazge određivana po komadu cvjetova, dok su ostali elementi određivani strogo u mjernim jedinicama (gr.,kg.,l...), a cvijet može biti i veći i manji i nije isto ako kg. šećera ide na 70 manjih ili 70 većih cvjetova. Zato sam ja odlučio i cvjetove vagati i u svoj budući recept upisati njihovu težinu kao količinski udio.

Kad je ona pravila sok, sjećam se, ona je bubala cvjetove za namaknje onako s onim cijelim peteljkama. Nisam reagirao, mislio sam si baš me briga, ionako ja neću piti taj sok, ali sad sam si rekao: „To neće ići tako“, jer moj sok mora biti savršen. Ja sam svaki cvijet uzeo u ruke i škarama odsjecao cvjetove što bliže njihovoj „krošnjici“.

U receptima koje sam imao, čitao sam da namakanje traje 24 sata, a ja sam ih u vodi držao 48 sati. Za limun je uglavnom pisalo „narezati na kriške i staviti zajedno s cvijetom u vodu“, a ja sam ga najprije prepolovio, iscjedio i onda te pole iskriškao pa tako iscjeđene ubacio unutra.
Nabrao sam cvijeta jedan sepet, kad sam onako lijepo odstranio peteljke, stavio sam na vagu i ukupno je bilo 1,1 kg cvijeta pa sam to stavio u lonac i preko toga prelio šest litara vode, a onda dodao limun, onako kako sam malo prije objasnio. Limuna je bilo nešto više od 1 kilograma, nastojao sam da ga bude približno kao i cvijeta.

Paralelno s tim sam u drugu veliku posudu (oko 20l) stavio također šest litara vode, 10 kg šećera i 20 dkg limuntusa. Povremeno sam promješao taj šećer, a drugi dan sam ga prokuhao i onda ostavio da se hladi do drugog dana.
Nakon 48 sati ocjedio sam tekućinu u kojoj je bio cvijet i limun i ulio u onu sa šećerom i limuntusom. Dobro sam to promješao i počeo nalijevati u boce i to ponovo kroz vrlo gusto cjedilo, a sok se stalno morao mješati u posudi iz koje sam punio boce, kako bi gustoća u svim bocama bila jednaka. Dobio sam oko 16 litara sirupa, a testovima na okus više degustatora, zaključeno je da je omjer sirup:voda 1:4, što znači da soka za piće ima oko 60 litara.
Nisam stavio konzervans pa sam boce punio gotovo razom da bude što manje zraka iznad, a nakon toga dobro zategnuo čep, jer sam koristio boce s čepovima koje se može dobro privrnuti. Poslagao sam ih u jedan frižider koji služi samo za takve svrhe i namjestio na "2". Vjerujem da se neće pokvariti, pobrinut ćemo se zato i na neke druge načine.

Kad sam završio, dao sam ženi da proba i ona je rekla da je to najbolji sok koji je ona u životu pila. Pitala me može li odnijeti prijateljici na posao, a ja njoj: „Šta pitaš, samo nosi, nek´ i ona sirota proba šta je pravi sok.
I ta joj prijateljica mudra ko´ i ona, poručila mi da tako dobrog soka u svom životu nije pila i pitala, bi li joj dao recept. Samo veli, ima jedan problem, kod njih ne raste bazga pa ako bi ja....